Freeform Teknoloji

Free Form, dünyanın progresif gözlük camı üretimi konusunda kullandığı en son teknolojidir. Bu teknoloji ile üretilen progresifler, estetik avantajlarının yanı sıra, kullanıcıya sunduğu eşsiz görüş konforu sayesinde, geleneksel veya klasik tekniklerle üretilen progresifler karşısında çok açık bir üstünlüğe sahiptirler.

Free Form teknolojisinin, eski yöntemlere karşı üstünlüklerini birkaç başlık altında toplayabiliriz.

Kişisel progresif

Free Form teknolojisi kullanılarak hastanın kendine özgü ölçülerine göre (pantoskopik açı, verteks mesafesi, pupila arası açıklığı gibi) progresif üretilebilir.

Yüzey hassasiyeti

Free Form teknolojisinde üretim esnasında herhangi bir kalıp kullanılmadığı için, camda deformasyon oluşmaz. Dolayısıyla, hastanın reçete bilgileri ile elde edilen reel diyoptri arasındaki minimal tolerans, konvansiyonel kalıplı üretimle elde edilen bir camın toleransına göre çok azdır.

Özetle; Free Form teknolojisi sayesinde hastanın, reçete bilgilerine maximum yakınlıktaki diyoptrilerde ürünler elde edilir.

Daha geniş görüş alanı

Free Form teknolojisi, progresif yüzeyi camın arka yüzeyinde işlediği için, ön yüzey işlemeli progresiflere göre çok daha geniş bir görüş alanı imkanı sunar.

Daha düşük görüntü bozuklukları

Free Form teknolojisinde, ön yüzeye hiçbir işlem yapılmadığı için, camın toplam büyütme sayısı, konvansiyonel yolla üretilen progresiflere göre çok düşüktür.

Daha geniş ürün yelpazesi

Free Form teknolojisi, progresif dizaynlarını istenen her materyalle kolayca buluşturabildiğinden,ürün çeşitliliği bakımından da tüm beklentileri karşılar. Ürün stoğu ve adisyon bulunabilirliği konularında diğer sistemlere göre çok büyük avantajlara sahiptir.

Sıradan Progresiflerde Görüntü Bozukluğu Oluşumu

Toplam Büyütme Değeri (M) = Şekil Faktörü (Ms) x Diyoptri Faktörü (Mp)

Free Form Progresiflerde Görüntü Bozukluğu Azalması

Toplam Büyütme Değeri (M) = Şekil Faktörü (Ms) x Diyoptri Faktörü (Mp)

Progresif Camlarda Görüntü Bozukluğu Karşılaştırması

Free Form progresiflerde, farklı görüntü alanlarındaki büyütme farklılığı önemli ölçüde azaltılmıştır.
  • Ölçülerdeki görüntü bozukluklarında kayda değer azalma
  • Yanal alanlardaki görüntü bozukluklarında kayda değer azalma
  • Görüntü dalgalanma ve yüzmelerinde kayda değer azalma

Free Form Progresiflerde Görüntü Alanının Genişlemesi

Free Form progresiflerde görüş alanı, klasik progresiflere göre sağ ve sol yanal alanlard %15'er olmak üzere yaklaşık olarak toplamda %30 oranında daha geniştir

Çerçeve Parametrelerine Göre Astigmatik Alan Oluşması
Klasik Yüzey Progresif

+2,00 -1,00 numaralı bir cam, 10 derecelik bombe açısı olan bir çerçeveye montaj edildiğinde %20'lik bir astigmatik bozulmaya sebep olur. Halbuki Freeform teknolojisi sayesinde çerçevenin oluşturmuş olduğu handikaplar, daha detaylı hesaplama ve özel yazılım kontrolünde ortadan kalkacaktır.

Çerçeve Parametrelerine Göre Astigmatik Alan Oluşması
Free Form Progresif

Gözlük camı teknolojisinde Konvansiyonel üretim tekniğinin en büyük handikapı sadece fokometre üzerinde tam reçete değerini verebilen optik mercekler üretilebilmesiydi. Bu üretim tekniğinde verteks mesafesi dikkate alınmadığından istenilen reçete değeri cam yüzeyine işleniyor fakat yüze takıldığında verteks mesafesinin yaratmış olduğu negatif kırılma etkisi, retinaya ulaşıncaya kadar ışığın daha farklı kırılma değeri almasına sebep oluyor.

Binoküler Görüşde Simetri Avantajı - 360° Görüş Farkı

Yakın ve uzak mesafelerin iki gözde simetrik olarak uyumlu olmaması durumunda, gözün yatayda hareketi halinde yani sol göz burun tarafına hareket ettiğinde, sağ göz şakak tarafına hareket edecektir. Eğer iki gözün uzak ve yakın alanında bir simetri sağlanamaz ise sadece sol göz odaklanmada kullanılabilecek, bu da sağ gözün saf dışı kalarak yani ölü alana takılarak etkisiz kalmasına ve görüş kalitesinin düşmesine sebep olur. Novax Freeform ile 360' görüş simetrisi garanti altına alınmıştır.

Arka Yüzey İşleme Avantajı

Freeform teknolojisinde sadece arka yüzeyin işlenmesi görüş konforunu arttıran bir etkendir. Diğer durumda yani çift yüzey kullanıldığında ise ön taraftaki haritadan geçen ışığın, ön yüzeyden arka yüzeye geçene kadar kat ettiği yolda %7'lik bir sapma oluşarak istenen haritanın işlenmesine engel teşkil eder.

Kişiye Özel Tek Odaklı FreeFrom Teknolojisi - Asfera

Tek odaklı camlarda, numara yükseldikçe kenar alanlarda astigmatik sapmalar oluşur. Kişiye özel üretilen freeform tek odaklı camlarda (Asfera) camın sadece merkez kısmı değil, dış alanında da merkezdeki kadar net görüş alanı sağlanır.